84 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2023r. mija 84 rocznica wybuchu II wojny światowej.

Społeczność ZSP w Cedzynie – Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie – uczcili te tragiczne w naszych dziejach wydarzenie oraz pamięć uczestniczących w nim ludzi, składając pamiątkowe wiązanki oraz zapalając znicze.

Uczczono pamięć Wincentego Jugo, mieszkańca Cedzyny, który został zamordowany w Twerze oraz Stefana Misztalskiego, bohaterskiego obrońcy Westerplatte.

W asyście sztandaru Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Cedzynie, przy udziale zaproszonych gości – Adama Żebrowskiego, reprezentującego Urząd Gminy w Górnie, Sylwii Kubickiej Radnej Rady Gminy w Górnie, rodziny Stefana Misztalskiego, pań z Koło Gospodyń Wiejskich Ekobabki w Cedzynie oraz przedstawicieli Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach odśpiewany został hymn państwowy. Następnie pan Jacek Wołowiec, nauczyciel historii SP w Cedzynie wygłosił krótki wykład dotyczący II Wojny Światowej.

Swoimi wspomnieniami związanymi z losami ojca podzieliła się z uczestnikami pani Danuta Lasota, córka Westerplatczyka Stefana Misztalskiego.

Młodzież z zainteresowaniem i przejęciem uczestniczyła w tej żywej lekcji historii.